Havarijní pojištění

06. března 2014, 9:37

Většina řidičů jezdí opatrně, dodržuje předpisy a snaží se vyhnout jakýmkoli nepříjemnostem spojeným s provozem na pozemních komunikacích. Nicméně i zkušenému řidiči se může stát, že například dostane smyk a svoje vozidlo nezvládne. Nebezpečných situací je na silnici opravdu hodně a neukázněných řidičů jakbysmet. Pro případy, kdy zaviníte nějakou autonehodu a potřebujete peníze na opravu svého vozu, je tady havarijní pojištění. Pozor, nepleťte si tento pojem s povinným ručením, které hradí škody způsobené Vaší vinou druhé osobě a je povinné!

Na první pohled může vypadat, že havarijní pojištění nabízené širokým spektrem tuzemských pojišťoven je prakticky stejné. Ano, ale opravdu pouze na první pohled. Hlavním impulzem pro rozhodování je pro většinu klientů cena, nicméně toto může být zavádějící. Důležitou roli hraje také například kvalita asistenční služby, výše limitů plnění či možnost kombinovat různá rizika. Častým doporučením bývá varianta zřídit si „havarijko“ u stejné pojišťovny jako povinné ručení, což s sebou nese třeba výhodu různých bonusů a nižší cenu. Havarijní pojištění kryje škody vzniklé v souvislosti s:

dopravní nehodou či havárií – zde zmíníme, že havarijní pojištění obsahuje automaticky také pojištění proti úrazům s trvalými následky či smrti úrazem zúčastněných osob.

vandalismem

odcizením či odcizením jeho částí (autorádia a jiné vybavení)

živelnou událostí (nejčastěji poškození vozu krupobitím, vyvráceným stromem či stožárem, povodní a dalšími)

Vedle klasického havarijního pojištění si můžete také připlatit za nejrůznější balíčky připojištění – čelních skel, zavazadel nebo třeba úrazu přepravovaných osob. Na druhé straně se výluky z tohoto pojištění vztahují na škody vzniklé válečnými operacemi, demonstracemi, teroristickou činností nebo například v důsledku nevhodného používání vozu či řízení neoprávněnou osobou.

Samozřejmě každého zajímá celková výše pojistky. Ta se různí v závislosti na zvolené pojišťovně a několika aspektech, které do děje vstupují:

typ, značka, pořizovací cena a stáří vozidla (havarijní pojištění se Vám nevyplatí sjednávat v případě, kdy jezdíte starým automobilem, jehož hodnota je velmi nízká a následná oprava by neměla příliš velkou cenu)

riziko pojištění

spoluúčast (Tip: pokud si na cestách věříte a jezdíte už poměrně dlouho bez nějaké nehody, můžete zvolit spoluúčast vyšší, čímž bude následně Vaše pojištění levnější)

bonifikace (například pro slušné řidiče, za určitou dobu bez nehody a podobně)

slevy (například v souvislosti s uzavřením povinného ručení u stejné pojišťovny)

zabezpečení vozidla – zde lze dosáhnout poměrně velké slevy, která souvisí zejména s odcizením vozidla či vloupání do jeho interiéru. Řidiči můžou ušetřit až 10% pokud je jejich automobil vybaven mechanickým zabezpečením vozidla, dalších 10% za pasivní vyhledávací systém a dokonce 20% za systém aktivní lokalizace vozidla! Roli zde hraje také imobilizér, pískování skel a další bezpečnostní prvky.

místo, kde se vozidlo nachází – na vesnici bude cena nižší než ve městech (vyšší kriminalita, vyšší nehodovost, …)

Čtěte i další články z kategorie Pojištění

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...