Povinné ručení

06. března 2014, 9:37

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“. Toto pojmenování nám již mnohé objasňuje – jedná se o pojištění, které má krýt škody vzniklé provozem našeho vozidla druhé osobě (pro poškození našeho vozu slouží havarijní pojištění) a je povinné. Právě to poslední slovo často zapříčiňuje, že řidiči jednoduše vyberou to nejlevnější, aby právní předpisy nějakým způsobem odbyli. Jenže to s sebou přináší také stinnou stránku věci, na níž obyčejně klienti přicházejí až v případě komplikací.

Kromě ceny bychom se měli zajímat i o další věci spojené s povinným ručením – asistenční službu, různá připojištění, pojistné limity a další produkty spojené s provozem vozidla (vše lze navíc výhodně kombinovat, pokud si to zřídíte u jedné pojišťovny). Právně jsou minimální limity stanoveny výší 35 milionů, což obyčejně bývá i stěžejní cifra základního povinného ručení. Pokud si myslíte, že je částka 35-ti milionů obrovská a bohatě kryje všechny možné následky, které můžete „těm druhým“ způsobit, tak se mýlíte. Samozřejmě nyní nemluvíme o nějakém superdrahém automobilu, jehož výše by tuto částku převyšovala, ale například o hrazení trvalých následků, které můžou Vaší vinou druhé osobě vzniknout. Pokud budete muset hradit veškerou lékařskou péči, samotnou léčbu, léky, rekonvalescenci a doživotní poplatek za újmu na zdraví, vězte, že pojistné plnění se svými 35 miliony stačit nebude. Úrazy na motorkách jsou toho zářným příkladem. Představte si těžkou havárii kamionu s motocyklem, na němž jeli dva mladí lidé. Viník nehody jim bude muset kromě již zmíněné újmy na zdraví platit i například za ztížené společenské uplatnění nebo za ušlou mzdu. A takové případy se bohužel stávají… Dalším příkladem může být třeba poničení životního prostředí v důsledku havárie s cisternou převážející ropu či nějakou těkavou látku, která vyteče do zemědělské půdy. Náklady na rekultivaci oblasti, ušlý zisk za přepravu látky či materiálu… Ano, i takové případy se můžou stát a lidé pak marně stojí před soudem a žádají pojišťovnu o zaplacení následků.

Spoléhat na to, že zrovna Vám se v životě nic podobného přihodit nemůže, je bláhové. Přehodnoťte tedy své názory na povinné ručení a nevybírejte jej pouze podle ceny. Ještě dodáme, že povinné ručení je platné i v zahraničí. Dokladem toho je takzvaná „zelená karta“, která je v některých zemích povinná a dokonce Vás bez ní nemusí pustit se svým automobilem přes hranice.

Čtěte i další články z kategorie Pojištění

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...