Úrazové pojištění

06. března 2014, 9:37

„Budu si dávat pozor, nic se mi nemůže stát, vždyť nedělám nic rizikového…“ Podobné řeči pronášejí lidé, kteří s chtíčem ušetřit každý měsíc nějaké ty drobné, lehkomyslně mávají rukou nad výhodným produktem úrazového pojištění. Ale když se jim následně i přes zvýšenou pozornost něco stane a oni musejí zůstat v pracovní neschopnosti a nemají peníze ani na základní potřeby, zlostně nad svou nerozvážností kroutí hlavou… Takové případy se stávají, nicméně mnohem častější je, že lidé vůbec nevědí, jaký typ pojistky mají vůbec uzavřený a na co všechno se vztahuje. Většina z nich často platí za zbytečné věci (například starší lidé za úrazové pojištění způsobené vlivem sportovních aktivit, které už neprovozují a podobně). Zkuste zastavit na ulici deset lidí z rozdílné sorty obyvatelstva a poptejte se jich podrobně na jejich úrazové pojištění. Někteří z nich ani nevědí, kolik za něj měsíčně platí, natož aby znali další „detaily“.

Tak či tak, vraťme se zpět k hlavní podstatě úrazového pojištění, kterou je zajistit životní standard po nějakém úrazu. Samozřejmě mu žádným způsobem nepředejde, nicméně alespoň pomůže po finanční stránce během rekonvalescence nebo v době pracovní neschopnosti (peníze se ale vyplácejí až po ukončení léčby, která může trvat i několik měsíců či let – třeba v případě úrazu s trvalými následky se čeká, do jaké míry budou mít vliv na Váš život). Nastavení úrazového pojištění je plně individuální záležitostí. Nejlepší variantou je vyhledat asistenci zkušeného „pojišťováka“, který Vám za pomoci nejrůznějších kalkulaček pomůže vybrat tu správnou možnost. Při zřizování úrazového pojištění je dobré věnovat pozornost následujícím aspektům:

Výše pojistného plnění – od něho se následně vypočítává suma, kterou můžete dostat v případě jakéhokoli úrazu.

Poplatky za pobyt v nemocnici – hradí-li toto pojištění i dobu, kterou strávíte v nemocnici a s tím spojené výlohy.

Úrazy, na které se pojistka nevztahuje – některé pojišťovny se vyhýbají nebezpečným adrenalinovým sportům a v případě úrazu Vám nemusí dle smlouvy peníze vyplatit (například při uzavírání cestovního pojištění je jako rizikový sport bráno i potápění či třeba lyžování).

Nemá cenu zapírat! Pokud tedy holdujte sportu, přiznejte to i ve smlouvě, i přestože bude měsíční poplatek o několik desítek korun větší než obyčejně. Právě při sportu se stává poměrně velké množství úrazů, takže je lepší si připlatit.

• Úrazové pojištění se dá zřídit i na určitou skupinu lidí, například jde pojistit hromadně celou rodinu, sportovní oddíly či jiné zájmové skupiny.

• Pojišťovny si ale na Vás také všímají nejrůznějších faktorů: nemoci, prodělané úrazy a další. Asi největší pozornost otáčejí na Váš věk – snadno pojistíte mladého zdravého jedince, nicméně pojišťovny, které by pojistily lidi v důchodovém věku, budete hledat těžko.

• Pojistné plnění nastává většinou i v případě smrti úrazem. I zde ale majoritní roli hraje smlouva, kde je přesně uvedeno, jaká celková výše plnění může nastat.

Názorný příklad: při rodinném výletě na kolech dostanete smyk, spadnete z kola a zlomíte si ruku. Nějakou dobu nemůžete chodit do zaměstnání, poněvadž Vás úraz v práci omezuje. Musíte tedy nastoupit do pracovní neschopnosti a nějaký ten týden si doma pobýt. Úraz se Vám bezproblémově zahojil, nemáte žádné trvalé následky a nyní máte nárok na finanční ohodnocení v rámci úrazového pojištění. Zde nastávají dvě varianty:

a) Tělesné postižení (TP) v důsledku zlomené ruky se pohybuje okolo tří procent, tudíž první variantou je, že dostanete 3% ze svého pojištění tělesného pojištění. Tato částka nebývá nikterak vysoká, ale i samotné pojištění bývá levné a mezi lidmi docela rozšířené.
b) Druhou možností je pojištění denní dávky v pracovní neschopnosti. To znamená, že po dobu, kterou strávíte doma, se Vám načítá pevná částka, kterou po ukončení neschopnosti dostanete. Tak tedy například pokud se zlomenou rukou pobudete doma tři týdny (21 dnů) a každý den máte dle smlouvy dostávat 200 Kč, tak máte nárok na pojistné plnění v celkové výši 4,200 Kč.

Sečteno a podtrženo – úrazové pojištění určitě oceníte v těžkých chvílích, o kterých si můžete myslet, že nikdy nepřijdou…

Čtěte i další články z kategorie Pojištění

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...