Cestovní pojištění

06. března 2014, 9:37

Cestovní pojištění je jedním z nejrozšířenějších finančních produktů v rámci České republiky vůbec, nicméně na vlastní kůži se s ním setká pouze část jeho klientů. Ptáte se, jak je to možné? Velmi snadno, pokud například využíváte služeb či nejrůznějších balíčků cestovních kanceláří, v ceně zájezdu nebo dovolené jsou obyčejně již zahrnuty i poplatky za dané pojištění. Vše je jednoduché a pohodlné… Ale pokud někam za hranice cestujete jen tak, nikoli prostřednictvím cestovní kanceláře, vše si musíte zařizovat sami. Tak či onak, vždy je dobré vědět, co všechno konkrétní pojištění zahrnuje a pokryje-li vše, co od něj očekáváte. Následující článek berte tedy jako zkušeného rádce, který upozorňuje na veškerá úskalí a kličky spojené s danou problematikou.

Cestovní pojištění, laicky a stručně řečeno, ručí za nepříjemnosti, které se Vám v zahraničí můžou přihodit, počínaje nejrůznějšími úrazy, zlomeninami a konče ztrátou dokladů či zavazadel. Tahle „definice“ je neodborným, nicméně přesným, vysvětlením toho, na jakém principu dané pojištění funguje. Názorný příklad: jedete na dovolenou do USA, vyřídíte všechny potřebné formality (vízum, pasy, …), ale neletíte na žádnou dovolenou nabízenou v rámci jakékoli cestovní kanceláře. Prostě chcete jen vidět proslulý New York, Los Angeles nebo si například zahrát ruletu v Las Vegas. Na všechno tohle se moc těšíte, ale bohužel hned po příletu si zlomíte ruku a místo adrenalinu, který by se Vám nahromadil v krvi v důsledku nádherného pohledu z jednoho z mrakodrapů, se Vám hlava zatočí z astronomické částky, kterou musíte hradit nemocnici za výlohy spojené s ošetřením. Částka jdoucí v českých korunách do statisíců. A právě tehdy si uvědomíte, že investovat pár drobných (v porovnání s konečnými výdaji za léčení) do cestovního pojištění, nemusel být až tak špatný nápad… Na co všechno si dávat pozor, jaké jsou fígle pojišťoven a jak nastavit ideální pojištění se dočtete dále:

• V první řadě je dobré si uvědomit, jaké pojištění budete potřebovat. Pokud tedy jedete na rekreační dovolenou, nemusíte platit příplatek třeba za vysokohorskou turistiku či provozování adrenalinových sportů. Ale také naopak – pokud si přihodíte úraz při nějaké sportovní aktivitě, na níž se pojištění nevztahuje, pojistné plnění nenastane. Také nemá moc cenu zapírat – pojišťovny už mají ověřené způsoby, jak zjistit, kde a jak se jejich klient zranil či onemocněl.

Limit pojistné události je až na jednu jedinou výjimku (pojišťovnu Allianz) omezen určitou částkou. Její výše se částečně pohybuje v závislosti s výší poplatku, ale jak bylo řečeno na začátku – vše se dá nastavit při uzavírání smlouvy. Nicméně zde ještě dodáme, že pokud klient překročí maximální možnou výši pojistné události, tak musí zbytek doplatit z vlastní kapsy.

Doba, na kterou se můžete pojistit, je libovolná – od jednoho dne do jednoho roku. Pokud tedy například jezdíte na časté služební cesty do určité destinace, je mnohem výhodnější zajistit si roční pojištění. Následně můžete podniknout neomezené množství cest, nicméně délka jednoho pobytu nemůže překročit předem danou dobu (zpravidla 45 dní).
Tip: pokud se chystáte na dlouhodobý zahraniční pobyt a zjednáte si cestovní pojištění, můžete se odhlásit na příslušnou dobu od tuzemské zdravotní pojišťovny a tím ušetřit za povinné poplatky.

Asistenční služba ano či ne? Opět záleží na každém z Vás. Asistenční služba zajišťuje například Váš převoz do vhodného zdravotního střediska, vysílá opatrovníka (dokonce i zaplatí za náklady spojené s jeho cestováním), zajistí léky nebo třeba pomůže při ztrátě dokumentů a poskytne finance na vyřízení náhradních.

• Mnoho lidí argumentuje faktem, že jsou pojištěni v rámci celé Evropské unie takzvaným Evropským zdravotním průkazem (EZP) a žádné pojištění nepotřebují. Omyl! Náklady na léčbu mnohdy mnohonásobně převyšují naše domácí poměry a pojišťovny nemusí hradit veškeré úkony, takže i když cestujete na území EU, je velmi důležité si cestovní pojištění zařídit.

• Dále si dejte pozor na nejrůznější právní kličky pojišťoven, které Vám třeba v případě zranění, které vzniklo následkem teroristického útoku, nemusí poskytnout finanční náhradu, protože to mají zafixováno ve smlouvě. Nicméně ne všechny pojišťovny a ne všechny události. Dále je dobré si dávat pozor na odstavce týkající se přírodních katastrof a adrenalinových sportů, které obyčejně nejsou zahrnuty v pojistné smlouvě. Za rizikové sporty může být bráno například i lyžování či potápění s instruktorem. Ještě zmíníme vysokohorskou turistiku, u níž se musí udávat i nadmořská výška, v níž se budete pohybovat.

Pozor na slovní obraty typu „pojištění platí v rámci celé Evropské unie“. Ne všechny státy Evropy jsou totiž jejími členy!

• Pojišťovny rovněž často doporučují připlatit si za pojištění odpovědnosti za škodu – které kryje Vámi způsobenou škodu třetí osobě (například při sportovních aktivitách a podobně).

• V desítkách či stovkách nejrůznějších filmů bývá hlavním zápletkou ztráta zavazadla. Předejděte takovýmto nepříjemnostem a pojistěte rovněž svá zavazadla! Mnohá připojištění se navíc vztahují také i na elektroniku (mobilní telefony, foťáky, kamery, …).

Čtěte i další články z kategorie Pojištění

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...