Pojištění domácností a nemovitostí

06. března 2014, 9:37

Hodně věcí je dílem náhody a lidé je prostě žádným způsobem neovlivní. Když už ale přece jen nějaká negativní životní událost přijde, je dobré, aby lidé měli alespoň za zaplacení toho nejdůležitějšího a na opravu poškozených věcí. A právě od toho jsou tu pojišťovny! Hodně lidí sice argumentuje, že nebudou zbytečně platit peníze, když pravděpodobnost, že je někdo vykrade nebo je postihne nějaká živelná pohroma, je minimální, ale jak se lidově říká „náhoda je blbec“ a pokud se něco opravdu stane, tak se peníze náramně hodí. Přijít o vybavení domácnosti nebo dokonce celé bydlení může člověk během několika sekund. Stačí například přímý úder blesku a vadný či zastaralý bleskosvod, a katastrofa je na světě. Proti takovýmto a mnoha dalším nepříjemnostem si můžou zájemci sjednat pojištění domácnosti a nemovitosti.

Tato pojištění kryjí škody vzniklé živelnými pohromami, vloupáním, poškozením, haváriemi, krádežemi a dalšími nepřízněmi osudu. Pojistit a případně připojistit lze prakticky vše, takže se de-facto nemusíte o nic bát. Výše pojištění závisí na hodnotě pojišťovaného majetku, výši plnění, ale také na lokalitě, v níž se objekt nachází. Pokud tedy bydlíte ve větších městech, připlatíte si na pojistce zejména kvůli rizikovosti vloupání. Dále jsou znevýhodněny domy/bytové jednotky, které se nacházejí v povodňových zónách. Povodňové mapy se rok co rok upravují a tyto úpravy sledují spolu s vodohospodáři také pojišťovací agenti, což se následně může projevit v některých pojistných smlouvách. Jenom na okraj zmíníme, že v České republice kvůli této skutečnosti existuje i několik stovek domů, které jsou úplně nepojistitelné.

Častou chybou, kterou klienti dělají, je, že si pojištění přece jen zařídí, ale aby nemuseli platit příliš vysokou pojistku, tak cenu odhadované nemovitosti udají nižší, než ve skutečnosti je. Odborně se tomuto termínu říká podpojištěnost. Je to sice stále lepší než nic, ale stále velmi nevýhodné. Příklad z praxe: máte domácnost, jejíž hodnota se pohybuje okolo 1 milionu korun, pojištěnou částkou 300 tisíc. V případě, že dojde k pojistné události ve výši 100 tisíc (třeba Vám vyhoří nějaké spotřebiče), máte nárok pouze na 30 000 korun. Ano, stále lepší než nemít nic, jenže stačí každý měsíc připlatit pár desítek korun a v případě potřeby bude částka mnohonásobně větší.

Je dobré také zmínit, že pokud pojišťujete nemovitost, tak je automaticky pojištěn i pozemek, na kterém stavba stojí, a spolu s ním i všechny ostatní náležitosti (ploty, skleníky, bazény, …). Pojistit lze vedle rodinných nebo bytových jednotek též garáže, chaty, chalupy a jejich příslušenství. V případě domácností můžete pojistit cenné papíry, akcie, různé klenoty, šperky, drahé kameny, počítače, nejrůznější spotřebiče a další věci členů rodiny.

Čtěte i další články z kategorie Pojištění

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...