Zdravotní pojištění

06. března 2014, 9:37

Zdravotní pojištění je povinné pro všechny občany České republiky. Jsou dvě varianty: buď jej odvádíte sami, nebo jej za Vás odvádí stát (v případě dětí, studentů, důchodců, …). Na obrátku za to dostáváte nárok na bezplatnou základní zdravotní péči na celém území ČR (v některých výjimkách i v zahraničí, pokud nelze například operace provést u nás). Na druhou stranu je dobré zmínit, že pokud cestujete někam do zahraničí, zdravotní pojištění Vám nestačí. Důrazně doporučujeme si v takových případech zařídit cestovní pojištění, které Vás před nepříjemnými situacemi uchrání.

Mnoho lidí si myslí, že placení zdravotního pojištění je také předpokladem k získání nemocenské dovolené. To není pravda! Nemocenské pojištění je součástí sociálního pojištění, které si musí pravidelně hradit sami zaměstnanci.

Výše zdravotního pojištění činí 13,5% z vyměřovacího základu (pro zaměstnance je to hrubá mzda). Toto pojištění se platí zdravotním pojišťovnám, kterých je v současné době na našem trhu devět a odvádí se vždy do 8. dne měsíce, který následuje hned po tom, za nějž dané pojištění hradíte. Navíc od 1. prosince roku 2011 lze přestoupit k jiné pojišťovně pouze jednou za 12 kalendářních měsíců.

Čtěte i další články z kategorie Pojištění

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...