Nízkorozpočtové domy

06. března 2014, 9:37

Asi každá moderní rodina prahne po vlastním bydlení, nicméně málokterá si to může v dnešní složité situaci dovolit. Proti jsou finance. Téměř nikdo se nechce upsat na několik desítek let hypotéce (nicméně ta bývá ve většině případů jediná možnost), a tak často hledají východisko v nízkorozpočtových či pasivních domech.

V České republice se na současném trhu pohybuje několik firem specializujících se na výstavbu nízkorozpočtových domů. Možná je znáte z různých reklamních propagací, kde slibují, že dům na klíč Vám postaví již za cenu jednoho milionu korun, navíc v řádu několika měsíců. Všechno vypadá velmi hezky a Vy se těšíte, že příští Vánoce již oslavíte v útulném prostředí vlastního domku. Jenže… Možná jste si povšimli, že českým éterem zahýbaly zprávy o podvodných firmách, které se za seriózní stavitele takovýchto nízkorozpočtových domů vydávají. Proto naší první radou k případným zájemcům o výstavbu nízkorozpočtových domů je, aby hledali firmy s kladnými referencemi a nejlépe kontaktovali někoho, kdo s danou společností přišel do styku. Dále doporučujeme, abyste věnovali pozornost nákupu materiálů, z nichž se Váš dům bude stavět. Největší finanční ztrátovost narůstá právě při koupi předražených zdrojů, které se mnohdy dají nahradit stejně kvalitní, nicméně levnější, alternativou. Poslední rada se týká odvedené práce dělníků na stavbě. Když už si najdete firmu se slušným renomé a pohlídáte si nákup materiálů, budete muset dbát také na to, aby odvedená práce odpovídala smlouvou daným představám. Laicky řečeno, aby nebyla odfláknutá. Toho docílíte investicí do svatebního dozoru, který bude hlídat, jestli bude práce včas a hlavně kvalitně dokončena.

V druhé části bude řeč o ekologických, pasivních domech. Jejich stavitelé slibují až 90% úsporu energie, které docílí perfektní izolací a novými technologiemi, díky nimž se například celá obytná jednotka nebo místnost vytopí mnohem rychleji, než u klasických domů. Tepelné ztráty jsou minimální, s čímž souvisí i poplatky za elektřinu, plyn a další. Zkrátka, Vaše účty budou každý měsíc mnohonásobně menší než kdysi. Moderní firmy navíc propagují, že stavbu dokončí do několika málo měsíců od položení základního kamene, což také není zanedbatelná informace. Stavby jsou velmi šetrné k životnímu prostředí, využívají solární panely na ohřev vody, kotle na biomasu, vlastní čističky a další. Nakonec informace ze všech nejdůležitější – jejich pořizovací cena se pohybuje na úrovni bytu!

Čtěte i další články z kategorie Bydlení

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...