sKarta

06. března 2014, 9:37

Karta sociálních systémů, zkráceně sKarta. V poslední době je to vedle důchodové reformy pravděpodobně nejdiskutovanější téma na finančním trhu v České republice. V rámci sociálních změn, které nastartovaly v roce 2012, se začal používat nový princip vyplácení sociálních dávek. Zastaralý a hlavně předražený systém, jak uvedl tehdejší ministr Jaromír Drábek, žádal reformu, která s sebou přinesla mimo jiné zelené platební karty – sKarty. Náklady na vyplácení dávek se pohybovaly okolo 200 milionů ročně, tak se rozhodlo, že se vytvoří jeden bankovní účet a karta, prostřednictví níž budou moci lidé své příspěvky a dávky čerpat. Lidé měli ušetřit čas a stát zase peníze. Myšlenka byla dobrá. Nicméně v systému se naskytlo několik ALE, která Vám spolu s kompletním rozborem sKaret představíme.

Kdo má na sKartu nárok?
Lidé pobírající nepojistné sociální dávky jako přídavky na dítě, příspěvky na bydlení, rodičovské příspěvky, podporu v nezaměstnanosti, dávky pro osoby se zdravotním postižením, dávky v hmotné nouzi a další. Je dobré zmínit, že sKarta neslouží pro vyplácení nemocenské a důchodů!

Jakou sKartu si můžu vyřídit a kde?
V současné době existují dva typy – základní a speciální. Druhá zmíněná sKarta slouží také jako průkaz TP, ZTP, ZTP/P. Bude na ní navíc černobílá fotografie a označení osoby se zdravotním postižením.
Kartu získáte automaticky (pokud již nějaké dávky pobíráte). Příslušný úřad by Vás měl vyzvat k převzetí karty, PIN Vám bude následně zaslán poštou.

Jaké to má výhody?
Pro dávky již nyní nebudete muset chodit na poštu, ušetříte tím například čas strávený otravným čekáním v řadě. Kartou lze platit v obchodech označených symbolem Maestro a vybírat v bankomatech České spořitelny. Navíc u sebe nemusíte nosit hotovost a bát se, že Vám ji někdo ukrade. V případě odcizení sKarty je možno její konto (ostatně jako každé jiné karty) zablokovat.
Navíc druhá varianta karet (speciální) nahrazuje zmíněné průkazy ZP a další a v rámci úřadu práce slouží k identifikaci občana.

Kolik lidí tuto službu využívá?
sKarty využívalo na konci roku 2012 okolo 200 tisíc klientů, spolu s plány pro rok 2013 by těchto služeb měl využívat přibližně milion obyvatel. Jenže ani to není jisté. Z řad laiků i odborníků se totiž ozývají názory, že jde o zbytečně předraženou věc, která pouze přesunula povinnost platit poplatky spojené s vyřizováním dávek na hlavy občanů. Tak či onak, sKarty čeká těžká budoucnost.

Jsou s sKartami spojené i nevýhody?
Na tuto otázku není jednoduché odpovědět přímo, záleží na úhlu pohledu. Pokud někdo bydlí na vesnici, kde obyčejně bývá pobočka České pošty, tak nemusel nikde jezdit. Pokud chce peníze vybrat nyní, musí hledat nejbližší bankomat České spořitelny. Samozřejmě síť bankomatů je mnohem menší než síť poboček České pošty, to je tedy první nevýhoda. Nicméně opět bráno subjektivně. Lidem z měst tato skutečnost nijak nevadí, poněvadž jak bankomat, tak pobočku České pošty mají po ruce.
Lidé také často odsuzují nejrůznější poplatky, které jim v důsledku využívání sKaret vznikly. Bojí se její ztráty, poněvadž by ji museli vyřizovat znovu, a tudíž platit další peníze.
Velkým problémem může být adaptace na nový způsob vybírání peněz. Pro většinu mladých lidí je vybírání z bankomatů samozřejmostí, nicméně starší generaci to může činit problémy. Navíc banka (případně i ministerstvo práce a sociálních věcí) může kontrolovat, k jakému účely byly finance použity, což by u dávek, jakožto peněz, s nimiž může občan libovolně disponovat, nemělo být. Nevýhodou může být i skutečnost, že sKarta obsahuje velké množství osobních údajů.

Může problémy sKaret vyřešit nějaký kompromis?
Někteří lidé toto řešení kritizují od samého počátku, argumentují fakty, že nastalá situace je výhodná pouze pro banky, běžní spotřebitelé budou za každé situace ztrátoví, protože na jejich hlavy spadne povinnost uhradit poplatky spojené s vyplácením dávek. Druhá strana horuje za kompromis, který by neukládal povinnost zařídit si sKarty, mělo by jít o dobrovolný krok a veškeré rozhodnutí by záleželo pouze na občanovi. Pokud mu vyhovuje současný systém, netřeba nic měnit. Jisté je, že nějaká novelizace stávající reformy určitě přijde. Jestli budou i po jejím vyhlášení stále aktuální zelené platební karty, není jisté.

Čtěte i další články z kategorie Důchody a dávky

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...