Výše důchodů

06. března 2014, 9:37

Podstatná část lidí, kteří odešli do penze, si stěžuje na výši svých důchodů, jež jsou podle jejich slov nedostačující a nedokáží vytvořit podmínky pro důstojné stáří. Ptáte se i Vy, jakou penzi budete pobírat? Bude to stačit nebo je nutné si již dopředu zajistit nějaké důchodové připojištění či spoření? Čtěte dále…

Pokud se podíváme na důchodovou problematiku z globálního hlediska, musíme říci, že rozdíly mezi výši jednotlivých důchodů jsou poměrně malé. I když v minulosti byla diference výplaty dvou zaměstnanců vysoká, jejich důchod se může lišit třeba jen o několik stovek. Ptáte se proč? Za všechno může fakt, že se stát snaží zajistit důstojné podmínky ve stáří pro všechny lidi a nemá peníze na to, aby mohl vyplácet větší důchody. Tedy hlavní roli zde hrají převodní tabulky, podle nichž se vše počítá. Samotné počítání je velmi složité a nejvhodnější je využít jednu z naprogramovaných kalkulaček, které Vám po dosazení potřebných údajů, určí požadované hodnoty.

Nicméně přece jen se pokusíme Vám jednoduše zpracovat i tyto výpočty, tak tedy: pro kalendářní rok 2013 byl důchodový základ stanoven částkou 2 330 Kč měsíčně, k níž se připočítá 1,5% výpočtového základu za každých 365 dní pojištění. Tato procentuální výměra závisí na výši příjmu a počtu let pojištění. Minimální hodnota této výměry činí 770 Kč měsíčně. Také je důležité zmínit, že u důchodu přiznaného před 1. lednem 2013 se výše této výměry zvýšila o necelé jedno procento (konkrétně o 0,9%) původní částky.
V případě předčasného odchodu do důchodu se penze procentuálně krátí v závislosti na dnech, které Vám zbývaly do oficiálního odchodu. Pokud se jedná například o méně než 90 dnů, bude Vám strháváno devět desetin procenta, ale třeba předčasný odchod o dva roky Vás bude stát 10% z celkového důchodu.

Čtěte i další články z kategorie Důchody a dávky

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...