Penzijní připojištění

06. března 2014, 9:37

Důchodová reforma se dotkla mnoha finančních produktů a samozřejmě i penzijního připojištění. Jedná se o jakýsi dobrovolný způsob spoření na vlastní penzi, který byl po zmíněné reformě přesunut do třetího důchodového pilíře jako doplňkové penzijní spoření. Jde vlastně o produkt, který vzniká kombinací vlastního spoření na stáří za podpory státu. Účastníci tohoto připojištění měli možnost od roku 1994 spořit na penzi v nejrůznějších penzijních fondech. Nicméně v roce 2012 byl tento systém uzavřen a přeměněn na systém fondů, které mají na starost penzijní společnosti. Ke konci roku 2012 toto připojištění využívalo něco přes pět miliónů klientů. Ti dostali nabídku zůstat u transformovaných účtů, jež jim zaručují vždy nezáporné zhodnocení jejich úspor. Je to logické, protože peníze, které stát vloží například od dluhopisů, musí mít kladné nebo v krajním případě nulové zhodnocení. Tedy ani nějaká menší ekonomická krize by neměla s penzijním připojištěním výrazně zahýbat, v nejhorším případě (bankovní sektor by zaznamenal záporné zhodnocení) by se klientovi připsalo na účet nulové zhodnocení.

Stát rovněž podporuje tento druh spořenía přispívá klientům v závislosti na výši jejich příspěvků. Následující schéma zobrazuje stav po důchodové reformě:
a) Pokud přispíváte mezi 100-299 Kč, tak Vám stát nově nepřiplatí ani korunu, dříve to bylo alespoň 90Kč + určitá procenta z částky nad 200 Kč.
b) Pokud přispíváte mezi 300-999 Kč, tak máte nárok na 90 korunový příspěvek + 20% z částky nad tři stovky.
c) Pokud přispíváte 1,000 Kč a více dostanete příspěvek v celkové výši 230 Kč.

Je také velmi výhodné využít příplatku od zaměstnavatele (jestli tuto možnost nabízí), poněvadž ten z nich nemusí platit odvody na pojištění a navíc si je může odečíst z daní. Je to velmi lukrativní pro obě strany, protože zaměstnanec dostane výhodný příplatek do penze a ze strany zaměstnavatele je to skvělá příležitost k pracovníkovu ohodnocení.

Nyní několik slov k možnostem, jak našetřené peníze vybrat. Těch je hned několik, můžete si například vylepšit výši své penze či využit možnosti vyplatit si až polovinu našetřené částky po 15 letech vkládání.

Čtěte i další články z kategorie Důchody a dávky

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...