Studentské půjčky

06. března 2014, 9:37

Pokud se podíváme na studenty z ekonomického hlediska, tak se jedná o velmi rizikové klienty. Většina studentů nemá pravidelný přísun peněz a jsou tak odkázáni na finanční pomoc rodičů a tento fakt vede banky k různým nuceným opatřením – například spoludlužnický či ručitelský závazek. Podívejme se nyní na nejrůznější situace, které mohou během studia nastat, a představme si jejich nejvýhodnější řešení.

1) Půjčka na studium – předejít této půjčce lze dvěma způsoby: buď mají studenti dostatečně movité rodiče, kteří jsou schopni pokrýt veškeré výdaje spojené se školným na vysokých nebo vyšších odborných školách ze svých zdrojů, nebo rodiče přemýšlejí dopředu a zakládají svým dítkám různá spoření. Nicméně i tyto varianty mohou ztroskotat a nevyužít velkého potenciálu svého dítěte není rozumné. De facto je to investice do jejich budoucnosti, a tak udělejte pro možnost financovat jim jejich vzdělání maximum. Pro takové případy, kdy prostě rodiče nemají peníze odkud vzít a jejich syn či dcera touží po vysokoškolském vzdělání, jsou zde studentské půjčky.
Jedná se o půjčku na principu spotřebitelského úvěru, která však studentům přináší různé výhody, jimiž je například nižší úroková míra či možnost začít splácet až po ukončení studia či několik let nato. Je jasné, že půjčky přináší rovněž různá úskalí, v tomto případě je háček v tom, že málokdo má jistotu pevného zaměstnání hned po vystudované příslušné vysoké školy, a tedy i finanční příslib splácet půjčku…
2) Kontokorent – jedná se o možnost, kdy studenti (a nejenom studenti) mají možnost při zřízení účtu u dané banky, lidově řečeno „jít do mínusu“, tedy vybrat ze svého účtu více peněz, než kolik se na něm nachází. Samozřejmě vše je omezeno do určité výše a opět zde záleží na typu účtu (většinou Student+, Gaudeamus a další).
3) Úvěry pro studenty – většina studentů již může využívat stejných bankovních služeb jako jejich rodiče, tudíž i možnost požádat o úvěr. Samozřejmě zde platí jiná pravidla, úrok se obyčejně pohybuje od 7,5 do 10 procent (ale ve většině případů závisí na objemu půjčených peněz), vedení účtu bývá pro studenty zdarma a je zde nutnost ručitelského či spoludlužnického závazku – to v případě, kdy student nedokáže splácet (což je dost časté, poněvadž málokterý student dostatečně vydělává). Splátkové období se pohybuje od 1 do 10 let, nicméně lze jej o něco posunout a začít splácet později.

Čtěte i další články z kategorie Úvěry a půjčky

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...