Hypotéky

06. března 2014, 9:37

Hypoteční úvěr nebo hovorově hypotéka je v dnešní době prakticky jediný možný způsob, jak relativně snadno financovat svoje bydlení. Jen málo lidí si může dovolit koupit byt či dokonce rodinný domek ze svých úspor, a tak v drtivé většině případů přichází na řadu volba hypotéky. Toto slovo se v poslední době skloňuje navíc poměrně často. Televize, internet, denní tisk… Hypoteční banky se snaží nalákat své potenciální klienty na „bezkonkurenční“ nabídky, které v sobě nicméně často ukrývají různé vychytralé kličky, na něž si lidé musí dávat pozor… Následující řádky Vás lehce provedou hypoteční problematikou a poradí, na co si dávat při uzavírání smluv pozor.

Základní funkcí hypotečního úvěru je snaha financovat své bydlení. Vlastně jedinou podmínkou pro její zisk je skutečnost, že účastník musí být zajištěn nemovitostí. Následně lze využít hypotéku jakkoli – za účelem koupě, přestavby, rekonstrukce či třeba výstavby. Banky Vám obyčejně poskytnou hypotéku do maximální výše 70% z ceny nemovitosti s ohledem na schopnost zákazníka splácet. Samozřejmě, najdou se i takzvané 100% hypotéky, při nichž máte možnost získat úvěr až na celou výši nemovitosti, ale těch není zase tak mnoho a navíc podléhají poměrně striktním podmínkám. Když už jsme u těch podmínek, tak jsme zapomněli zmínit, že o hypotéku můžou požádat občané České republiky s trvalým pobytem u nás, občané, jenž mají takovou osobu za manžela/manželku nebo občané EU s trvalým pobytem v České republice.

Většinu lidí vždy při vyřizování hypoték nejvíce zajímají dvě věci: výše úrokové sazby a délka splátkového kalendáře. Na druhé straně jsou zde i další faktory, kterým byste měli věnovat pozornost: fixace hypotéky, možnost a způsoby předčasného splacení, další případné výhody a produkty spojené s hypotečním úvěrem (např. pojištění). Nezapomínejte, že rozhodující nemusí být pouze na pohled hezky vyhlížející úroková cifra!

Na dnešním širokém finančním trhu probíhá tuhý konkurenční boj mezi jednotlivými hypotečními bankami, které se snaží řešit danou problematiku nejrůznějšími přístupy. Pokusy vytvořit hypotéku šitou na míru, rozložit splátkový kalendář, snížit úroky… Ano, variant je mnoho. Lidé by tedy měli projít toto široké spektrum a vybrat si nejlepší možnou alternativu. Samozřejmě i zde byste si měli dávat pozor na nejrůznější chytáky a reklamní fígle, před které Vás společnosti staví. Nejčastějším tahákem, na nějž lidé očividně rádi slyší, jsou „Sazby od…“ Ano, číslo je více než příznivé a po propočítání nejrůznějších výpočtů Vám vyjde hypotéka, která by nebyla zase tak špatná. Tento optimismus obyčejně končí na tváři bankovního úředníka, který Vám vše propočítá ještě jednou, avšak se sazbou, která už nevypadá tak růžově jako v reklamním letáčku.

Dalším strašákem jsou nejrůznější poplatky spojené s hypotékou. Nejdiskutovanějším tématem v této souvislosti byly poplatky za vedení hypotečního účtu, které už naštěstí pomalu mizí. Některé banky zase podmiňují nižší úrokovou sazbu zřízením běžného účtu nebo pojištění u dané společnosti. Jiné instituce například slíbí různé odměny za věrnost, které jsou už ale odpočítány z koncové částky a zákazníkovi jsou takzvaně skryty. Prostě a jednoduše: na všechno je dobré si dávat pozor a předem důkladně prostudovat to, co vlastně podepisujete!

Čtěte i další články z kategorie Úvěry a půjčky

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...