Stavební spoření

06. března 2014, 9:37

Než začneme hovořit prakticky a rozebereme podrobnosti stavebního spoření, bylo by dobré se s danou problematikou seznámit od jejich prvopočátků a říci si alespoň několik základních faktů. Tak tedy začněme:

Kořeny myšlenky mající základní rysy něčeho, co můžeme označit za stavební spoření, se objevují již v 18. století v tehdejší nejvyspělejší zemi světa – Anglii. Lidé samozřejmě potřebovali někde bydlet, a tak vymysleli způsob spoření a výhodného úvěru, který se později uplatnil například v Německu, kde již v roce 1855 vznikla první stavební spořitelna. Mezi dvě největší vlny rozvoje stavebního spoření řadíme dobu po první a éru po druhé světové válce, kdy se lidé stěhovali z poničených měst a potřebovali získat finance na další bydlení. Pokud se zaměříme konkrétně na Českou republiku, případně Československo, stavební spoření je jedním z nejmladších finančních produktů u nás vůbec. K jeho rozvoji došlo na našem území až v 90. letech minulého století.

V České republice uzavírá toto spoření pět stavebních pojišťoven. V podstatě se jedná o poměrně výnosné zhodnocení Vašich úspor, které navíc vede k možnosti získání relativně slušného úvěru. V praxi daná věc funguje následovně: možná s manželem/ manželkou přemýšlíte, že někdy v následujících několika letech hodláte založit rodinu. Samozřejmě zde vyvstává problém s bydlením, poněvadž děti vyžadují více prostoru, větší volnost, svěží vzduch atd. Prostě a jednoduše – prostředí malého městského bytu Vám nevyhovuje. Nejlepší možností v daném případě je zajistit si stavební spoření. To se sjednává obyčejně na dobu 6-ti let a po tuto dobu musíte na účet posílat buď pravidelně či nepravidelně určitou peněžní částku (pojišťovny ale akceptují taktéž jednoroční přísun hotovosti). Dané finance se Vám poměrně hezky úročí i díky desetiprocentnímu státnímu příspěvku, který každoročně obdržíte, nicméně dle vyhlášky z roku 2011 jeho hodnota nepřesáhne 2,000 Kč. Po uplynutí doby, kdy máte odvádět finance na účet, máte dvě možnosti:
a) našetřené finance můžete vybrat a použít na cokoli (ale do budoucna tato varianta pravděpodobně dozná určitých změn, zejména v tom směru, že našetřené finance bude možno využít pouze na věci spojené se stavebnictvím a zařízením domu či bytu)
b) zažádat o poměrně výhodný úvěr například na pořízení bytu nebo domu. Na to máte nárok v případě, že jste našetřili alespoň 40% z cílové částky, spláceli jste minimálně 2 roky a máte dostatečné finanční krytí.

Rady a tipy:
I. V článku jsme nezmínili pojem „překlenovací úvěr“, tak to nyní napravme. Jedná se o úvěr, který je klientovi poskytován v případě, že nesplnil výše uvedené podmínky na zisk výhodného úvěru, nicméně peníze na financování bydlení nutně potřebuje. Takový úrok už není příliš výhodný a je lepší počkat a vyhnout se mu.
II. Založit si stavební spoření plánujte dopředu.
III. Pokud přispíváte částkou větší než 20,000 Kč, státní podpora nepřekročí výši dvoutisícového příplatku.
IV. Pokud zakládáte stavební spoření na šest let, je nutné si uvědomit, že letopočet se za tuto dobu změní sedmkrát, navíc pokud ji zakládáte na konci roku tak za 6 let a něco se změní dokonce osmkrát.

Čtěte i další články z kategorie Spoření

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...