Termínované vklady

06. března 2014, 9:37

Jednou z nejkonzervativnějších možností, jak jednoduše zúročit svoje finance, se jeví termínované vklady. Využívají je zejména lidé, kteří vědí, že s danými penězi nebudou manipulovat a jednoduše si spočítají, že je mnohem výhodnější je uložit na několik let do banky než je schovávat doma pod slamníkem. Peníze jsou v bezpečí, jsou pojištěny a Vám naskakuje sjednaný úrok. Jak prosté! Ale i zde vyvstává několik otazníků, na něž si pokusíme v tomto článku odpovědět.

Jak vysoký vklad můžu uložit?
Záleží čistě na Vás, minimální hodnotu obyčejně stanovuje banka, ale většinou se rozmezí pohybuje od 5 do 100 tisíc korun, nicméně maximální částka není žádným limitem omezena.

Zvolit fixní či pohyblivou úrokovou sazbu?
Nejdříve je důležité si uvědomit, co fixní úroková sazba vůbec je. Jedná se o konstantní sazbu, která zůstává po dobu úrokovacího období stále stejná, naopak, jak již vyplývá z názvu, pohyblivá sazba se může měnit. To bychom měli, ale kterou si vybrat? Pohyblivá úroková sazba se odvíjí od aktuální situace na finančním trhu, takže pokud máte dobrý odhad nebo se alespoň trochu vyznáte v dané problematice a odhadujete, že finance na tom budou dobře, zvolte pohyblivou sazbu. Pokud jste spíše konzervativní člověk a chcete mít jistotu pevně dané sazby, zvolte první možnost.

Na jak dlouho nastavit termínovaný účet?
Opět i zde záleží čistě na Vás. Nejkratší termínovaný vklad se sjednává na dobu 7 dnů, ale klidně si jej můžete zařídit i na několik let, zde je však maximální délka omezena dobou pěti let.

Můžu s penězi na účtu pohybovat?
S penězi v krajních případech manipulovat můžete, ale tuto variantu nedoporučujeme, protože Vám v takovém případě budou narůstat sankční poplatky v určité procentuální výši vkladu (záleží na bance). To samé platí i o předčasném zrušení termínovaného vkladu.

Shrnutí:
• finance, které aktuálně nepotřebujete, jsou výhodně zúročeny
• zřízení termínovaného vkladu je velmi jednoduché
• možnost fixní či pohyblivé úrokové sazby
• v České republice poskytováno širokou škálou bank a spořitelen
• nevýhodou se jeví pouze skutečnost, že vkladem nelze na sjednanou dobu disponovat

Čtěte i další články z kategorie Spoření

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...