Spořicí účty

06. března 2014, 9:37

Asi každý, kdo se alespoň trochu orientuje ve finančním světě, ví, že situace na trhu spořicích účtů není zrovna růžová. Od minulého roku většina bank a družstevních záložen snížila své úrokové sazby, které tak jen o něco málo převyšují dvou procentní hranici. Dobře, ale následně zde vyvstává otázka: „Proč vlastně spořicí účty zakládat, když nejsou prakticky vůbec výhodné?“ Na tuto záludnou otázku, ale i na další spojené s tímto často diskutovaným tématem se Vám pokusí odpovědět následující článek.

Základní funkcí spořicího účtu je zhodnocení Vašich úspor. Pokud se podíváte na běžné bankovní účty, při nichž se úroková míra blíží téměř nule, úrok na spořicích účtech, který se pohybuje přibližně v rozmezí 1,8% až 2,5%, už vypadá z tohoto hlediska mnohem lépe. Nastavení spořicího účtu záleží na dohodě s bankou, stejně tak jako frekvence úročení a další detaily. Založení relativně výhodného spořicího účtu bývá často podmiňováno rovněž zřízením běžného účtu. Ve většině případů bývá tato alternativa dosti výhodná, poněvadž Vám odpadají povinnosti platit nejrůznější poplatky a oba Vaše účty můžete navíc (většinou bezplatně) propojit. To znamená, že pokud na běžném účtu přesáhnete předem definovanou hranici, tak se Vám peníze automaticky přesunou na spořicí účet, kde podléhají většímu úročení. Naopak, pokud se dostanete pod Vámi určenou minimální mez, peníze se samy ze spořicího účtu přečerpají a jsou Vám k dispozici na účtu běžném.

Samozřejmě i zde radíme, aby jedinou cifrou pro rozhodování mezi širokou škálou spořicích účtů nebyla úroková sazba. Jistě, ta je určitě velmi důležitá, ale i zde můžete narazit na mnoho „chytáků“. Tak například ona magická cifra může být jen reklamní fígl, který bude na Vašem účtu fungovat pouze v době akční nabídky, tedy například tři měsíce. Následně se vše vrátí k běžnému úročení. Jednoduché, ale zaručeně efektivní. Je proto důležité si uvědomit, jestli například nutně potřebujete internetové bankovnictví, platební kartu či plno menších drobností, za které Vám může banka účtovat menší či větší poplatky. Zkrátka si musíte vybrat spořicí účet na míru!

Z úst několika lidí jsem ale slyšel také otázku: „Proč si založit spořicí účet a ne termínovaný? Přece v druhém jmenovaném mám mnohem větší úrok!“ Ano, dobrá otázka, na kterou je ale jednoduchá odpověď. Pokud srovnáte oba účty, tak jedinou větší diferencí je možnost pohybovat s penězi a ta je někdy nepostradatelná. Peníze na termínovaném účtu jsou uloženy na pevně stanovenou dobu a hýbat se s nimi kvůli sankcím nedoporučuje, tudíž se Vám sice poměrně výhodně úročí, ale k dispozici okamžitě de-facto nejsou. Na druhé straně financemi na spořicím účtu hýbat normálně můžete, navíc, jak je zmíněno výše, můžete tento druh účtu propojit s běžným a disponovat tokem peněz z jednoho účtu na druhý.

Čtěte i další články z kategorie Spoření

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...