SIPO

06. března 2014, 9:37

Jedná se o zkratku, jejíž plný název zní Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva. Již z názvu lze ledaco vyčíst, nicméně jednoduše řečeno, jde o službu, která v sobě zahrnuje několik pravidelných inkasních příkazů od různých společností a shrnuje je do jedné jediné platby. Rázem tak sloučíte poplatky za televizi, internet, telefon, nájem a plno dalších služeb do jediného příkazu, který Vám bude měsíc co měsíc strhávat z účtu částku složenou z výše uvedených poplatků. Danou službu v dnešní době využívá okolo 3,8 milionu občanů, což o její kvalitě hovoří samo za sebe.

Jedna konkrétní věta o službě SIPO hlásala, že Vám ušetří čas, starosti a peníze. Je to pravda? Na jednotlivé body se podívejme podrobněji:
a) Čas – vyřizování jednotlivých formalit a zadávání jednotlivých trvalých příkazů k úhradě Vám čas určitě zabere. A to už nemluvíme o probírání se jednotlivými účty a dokumenty.
b) Starosti – výpis ze služby SIPO si můžete nechat pohodlně zaslat na Váš email, kde budete mít možnost jednoduše zkontrolovat všechny položky, výpis lze ale také doručit poštou, nicméně tato služba je zpoplatněna. Další výhodou je tzv. spojovací číslo. Jedná se o jakési identifikační číslo zákazníka, na které jsou převáděny všechny transakce. Kladem tohoto se jeví fakt, že spojovací číslo není vázáno na Vaše jméno, bydliště ani nic podobného, tudíž jej nemusíte nikdy měnit a můžete na něj napojit například platební příkazy například za elektřinu z Vašeho bytu i chalupy.
c) Peníze – všechny trvalé příkazy k úhradě Vás vždy něco stojí. Představte si, že byste měli za každý jednotlivý příkaz strženo určitou částku (záleží na bance)! Jak již bylo řečeno, SIPO všechny tyto příkazy sdružuje v jeden, a tak i poplatek spojený s tímto procesem je pouze jeden.

Čtěte i další články z kategorie Účetnictví

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...