Daňová přiznání

06. března 2014, 9:37

Toto slovní spojení zní pro většinu daňových poplatníků přímo děsivě. S blížícím se datem podání jsou nervóznější a nervóznější, zatímco formuláře se tisknou stále složitější a složitější. Samozřejmě není jednoduché se ihned správně zorientovat v přehnaném množství kolonek a nepoplést žádné údaje, navíc pokud podobných přiznání podáváte několik a nejste si plně jisti jejich správností, můžou nastat zmatky!

Tento článek Vám proto přináší několik užitečných rad, které by Vám měly usnadnit postup při vyplňování daňového přiznání:
1) V prvním kroku je důležité si uvědomit, jestli vůbec musíte daňové přiznání podávat. Pokud jste byli celý rok například na nemocenské nebo jste pobírali podporu v nezaměstnanosti, starosti s vyplňováním formulářů Vám tak odpadají.
2) Naopak daňová přiznání se vyplatí podávat například studentům, kteří určitou část roku pracovali na brigádách, které se ovšem nepřekrývaly. Pozor, brigádník musí být u zaměstnavatele zapsán (neberou se ohledy na tzv. brigády „načerno“ či podobně). Dále můžou výhody plynout maminkám vracejícím se (odcházejícím) na mateřskou dovolenou nebo zaměstnancům, kteří z nějakých důvodů nepracovali plných 12 měsíců.
3) Následně byste si měli sehnat všechny důležité formuláře a dokumenty, nutné k vyplňování. V dnešní době lze navíc daňová přiznání vyplňovat prostřednictví počítače a jednoduše vše poslat na určenou adresu. Formuláře jsou zdarma ke stažení vždy v příslušných kategoriích daného úřadu (nebo kdekoli jinde na internetu). Vhodnou pomůckou může být loňské přiznání, jež Vám usnadní se vyznat v jednotlivých údajích a datech.
4) Všechny dokumenty se musí vztahovat na dobu kalendářního roku a končit 31. prosince!
5) Můžete uplatnit rovněž různé výdajové paušály (pro příjmy z podnikatelské činnosti, zemědělské výroby, pro příjmy z pronájmu, …)
6) Ke snížení základu daně slouží tzv. nezdanitelné částky, mezi které patří například dary fyzických osob, soukromé životní pojištění, penzijní připojištění a jiné. Také můžete využít různé slevy na daních (sleva na studenta, držitele průkazu ZTP/P, sleva na manžela/manželku a další)
7) Daňová přiznání je nutno odevzdat do předem určeného data, obecně jím bývá 1. duben, tedy doba po skončení zdaňovacího období.
8) Co se týče plateb, ty lze jednoduše provést pomocí bankovního účtu. Variabilním symbolem bývá obecně Vaše daňové identifikační číslo (DIČ), vlastně její kmenová část. Právnické osoby uvádějí následně své IČ, konstantním symbolem poté konstanta 1148 (v případě bezhotovostního převodu) či 1149 pomocí složenky.

Čtěte i další články z kategorie Účetnictví

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...