Domácí účetnictví

06. března 2014, 9:37

Domácí účetnictví můžeme obecně zařadit do kategorie mikroekonomie, kde spadá taktéž například ekonomická správa menších firem nebo jednotlivců. Ale nebojte se, tento článek není pouze o definici makro/mikroekonomie. Dává si za úkol hlavně přesvědčit čtenáře, aby (pokud ještě nezačali) vedli své účetnictví s jakýmsi přehledem, bez chaosu. Je velmi užitečné vést si poctivě záznamy o domácích výdajích, které bohužel v některých dnešních domácnostech převyšují nad příjmy. Z jednotlivých přehledných zápisků lze následně snadno vyčíst, které položky jsou zbytečné, na kterých by se dalo ušetřit a kolik se za co platí. Domácí účetnictví může hrát důležitou roli při rozhodování ohledně koupě nějaké dražší věci (například automobilu, rekonstrukce, …) či investice do nějakého projektu. Pokud si vedete finanční záznamy doma poctivě, tak si jednoduše spočítáte, můžete-li si danou věc dovolit či nikoli (třeba hypotéku, úvěr, …).

Staromódní zapisování položek do notýsku a následné složité počty s kalkulačkou v ruce jsou již ale minulostí. Doba pokročila ve všech ohledech, a tak i Vy můžete nyní využít služeb počítačových programů, které s nadsázkou řečeno vedou účetnictví za Vás. Na současném trhu se nachází hned několik recenzenty velmi dobře hodnocených programů, které používají tisíce lidí už delší dobu a jsou s nimi nadmíru spokojeni. Pojďme si nyní představit alespoň několik z nich:
KMyMoney – velmi chytrý a intuitivní program, který je plně v češtině. Hravě zvládne plánování rozpočtů, počítání s cizími měnami či práci s cennými papíry.
GnuCash – další podařený kousek, který se hodí víceméně na účetnictví malého podnikání, ale bezesporu se uplatní i v domácnostech. Na druhou stranu je nutné říci, že co se týče ovladatelnosti a intuitivnosti, tak jej s KMyMoney srovnávat nemůžeme.
Homebank – pravděpodobně jeden z nejpoužívanějších programů ve svém oboru, nicméně dle našeho subjektivního pohledu mnohem hůře pracující než výše dva zmíněné softwary. Za zmínku stojí ještě například Grisbi nebo Skrooge, zejména první jmenovaný si najde své oblíbence mezi méně náročnými uživateli, poněvadž je velmi jednoduchý a dobře se s ním pracuje.

Čtěte i další články z kategorie Účetnictví

Mzdy

Pojem „mzda“ můžeme jednoduše vysvětlit jako odměnu za práci v určitém pracovním poměru...

Úvěry + půjčky

Půjčka je druh závazku, který vzniká podepsáním příslušné smlouvy...

Sociální dávky a podpora

Podle zákona o sociálním zabezpečení je stát povinen pomoci občanům v těžkých sociálních situacích takzvanou státní sociální podporou...

Povinné ručení

Plný název tohoto finančního produktu zní „pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“...